Меню

Русский выбор страны
Статьи по темеЗахист рослин, добрива, агро хімія → Бура гниль помідорів, фітофтороз
Захист рослин, добрива, агро хімія

Бура гниль помідорів, фітофтороз

Фітофтороз Це грибкове захворювання - основний бич помідорів, який вражає їх в теплиці і у відкритому грунті. Грибок довго зберігається в грунті, особливо при недостатньому наявності в ній солей міді.

Особливо часто спалаху цього захворювання бувають у захищеному грунті під плівковим укриттям, оскільки через різких коливань температури вдень і вночі на внутрішній стороні плівки утворюється рясний конденсат, а на рослинах накопичується волога.
Зазвичай перші ознаки цього захворювання спочатку проявляються на листках картоплі, а на помідорах їх можна помітити тільки через 8-10 днів. Справа в тому, що збудник захворювання в основному зберігається на бульбах картоплі, і при перших же сприятливих умовах хвороба проявляється на цій культурі, а потім вже і на помідорах.
Це захворювання за 1-2 тижні може знищити весь урожай плодів. Тому чим ближче ви посадили помідори до картоплі, тим швидше і сильніше це відбувається. При цьому особливо сильно страждають пізні сорти помідорів і рослини, які були посаджені дуже пізно.

Уражаються всі надземні частини рослини, але особливо сильно зелені плоди. Спочатку на верхній стороні листя рослин утворюються невеликі бурі плями, розсипані в основному по краю листової пластинки. При високій вологості на нижній стороні листків з'являється білуватий наліт. Листя жовтіють і засихають.
 Потім хвороба переходить на плоди, в основному зелені. На плодах з'являються розпливчасті тверді плями різної форми та забарвлення - бурі, зелені, розпливчасті. При цьому зона гнилі швидко збільшується в розмірах і проникає глибоко в плід.
Але особливий шкоди фітофтороз завдає при дозаривании та зберіганні зелених плодів, тому що уражені плоди в їжу не придатні, оскільки вони при перетворюються на суцільну слизову масу.
Хвороба сильніше розвивається при сильному коливанні денних і нічних температур (холодні ночі і порівняно теплі дні), в часті дощі, тривалі тумани, рясні роси, при загущеній посадці рослин.
Всьому цьому сприяє погане провітрювання теплиць, висока вологість повітря в них (понад 80%), близька посадка картоплі. При сухій і жаркій погоді розвиток хвороби значно сповільнюється.

Фітофтороз томатівБоротися з фітофторозом на садовій або дачній ділянці досить важко, оскільки посадки помідорів і картоплі знаходяться практично поруч. При цьому ми щодня незліченну кількість разів буваємо і в помідорової теплиці, і на картопляному ділянці, переносячи інфекцію з одного місця на інше. Саме тому боротьба з цим захворюванням повинна носити насамперед системний профілактичний, а вже потім захисний характер.

1. Перш за все - це максимально можлива просторова ізоляція посадок помідорів і картоплі один від одного і обов'язкове спалювання восени всіх їх рослинних залишків. Бажано мати на ділянці 2 теплиці і щороку чергувати посадку в них помідорів і огірків.

2. Обов'язкова дезінфекція теплиць восени сірчистим газом (100 г сірки на 1 куб.м. теплиці) або розчином мідного купоросу. А якщо влітку в цій теплиці помідори хворіли фітофторозом, то восени обов'язково необхідно прибрати з теплиці верхній шар грунту товщиною 4-5 см.

3. Велике значення у боротьбі з фітофторозом має якість насіння, особливо власного «виробництва». Найкраще висівати насіння помідорів 2-3-річної давнини, оскільки за цей період вони повністю звільняються від вірусних та інших захворювань.

4. Дуже важливі підбір та вирощування в теплиці і особливо у відкритому грунті щодо витривалих до захворювання гібридів або скоростиглих сортів, які встигають «віддати» основний урожай плодів до масового захворювання рослин фітофторозом. А в торгівлі зараз є в надлишку набір таких сортів. При цьому краще не гнатися за дешевизною і набувати насіння, вже оброблені виробником від шкідників і хвороб.

5. Не можна загущать посадки помідорів, а при використанні в теплицях загущених схем посадки формувати рослини тільки в одне стебло. При цьому дуже важливо видаляти на рослинах старе листя - у відкритому грунті до першої кисті, а в теплиці при вирощуванні високорослих помідорів видаляти старі листи до другої і навіть до третьої кисті. Не слід забувати, що на ці старі листи насамперед і впроваджується інфекція.

6. Помідори (від посадки і до збору плодів) необхідно підгодовувати фосфорно-калійними добривами, не забуваючи при цьому і про добрива, що містять мідь (найпростіше - мідному купоросу). Доброю профілактикою проти фітофтори є систематичний, через кожні 12-15 днів, полив рослин по листю розчином «Фітоспорін».

7. Важливим елементом профілактики цього захворювання є поливи рослин, а вірніше, не самі поливи, а правильність їх проведення. Вони повинні бути рідкісними, але рясними, щоб добре промочити грунт на всю глибину залягання коренів. Проводити їх необхідно тільки в першій половині дня, не замачівая водою листя. Потім треба влаштовувати максимально можливу вентиляцію (не забувайте, що помідори люблять протяги), щоб до вечора грунт висохла - це обов'язкова умова профілактики захворювань. А ідеальні умови поливу помідорів в теплиці і профілактики захворювань - це підземний полив рослин і суцільне мульчування грунту поліетиленовою плівкою.

Якщо у вашій теплиці фітофтора має постійну «прописку», то розсаду помідорів в цілях профілактики необхідно вже обприскати 0,5%-ною бордоською рідиною перед посадкою її в теплицю. Через 15 днів обробку необхідно повторити, але вже 1%-ною бордоською рідиною.
Якщо ознаки захворювання в теплиці є, то обробку треба повторювати через кожні 15 днів до початку побуріння плодів. Вживати такі плоди в їжу можна через тиждень після останньої обробки.
Приблизно такий же результат дає обробка помідорів хлорокисью міді. Її розчин приготувати легше і швидше, ніж бордоскую рідина, але вона більш отруйна. Ефективні також численні сучасні засоби захисту - «Заслін», «Бар'єр», «оксихом», «Хом» і т.д.
Але у всіх цих випадках плоди можна вживати в їжу тільки через 3 тижні після останньої обробки цим препаратом. Протягом цього «забороненого» часу рослини бажано обприскувати настоєм часнику (1 склянка мезги часнику на 10 літрів води).
Важлива деталь, якщо ви не звернули уваги. Всі ці препарати необхідно почати застосовувати якомога раніше , поки збудник хворобу не проник всередину тканини плоду.
Дуже важлива прибирання плодів до їх повної зрілості, тобто на стадії зеленоспелих (зелених, але досягли нормального розміру) або бланжевой (почали трохи рожевіти) плодів. За наявності в теплиці захворювання повне прибирання плодів треба закінчити до кінця серпня.

В цілях профілактики вже знятих плодів можна опустити плоди на 10 хвилин у теплий розчин марганцівки (рожевого кольору) з температурою 40 градусів. Дуже темним розчин робити не можна, тому що можна обпекти шкірку плодів. Потім їх обмити водою, витерти насухо, ізолювати один від одного, загорнувши кожний плід в папір, і скласти на зберігання.
Ну, а якщо Ви абсолютно не впевнені, що зняті вами помідори здорові, то можна спробувати врятувати їх. Для цього опустіть помідори на 1-1,5 хвилини в гарячу воду з температурою 58-60 ° С (але не вище, інакше Ви просто «зваріть» помідори), потім у холодну, а потім насухо протріть і дозарівают їх при температурі 25 градусів. Але при цьому майте на увазі, що після такої термообробки плоди дуже часто втрачають пружність і довго не зберігаються.

В.Г. Шафранський овочівник-любительРассказать об этой статье: 
Другие статьи в разделе: Захист рослин, добрива, агро хімія
Кислотність і буферна здатність грунту - Кислотність грунту створюється наявністю іонів Н+ в грунтовому розчині і поглинає комплексі. Розрізняють актуальну і потенційну кислотність грунту. Актуальна кислотність обумовлена ​​підвищеною концентрацією іоні...
Бура гниль помідорів, фітофтороз - Це грибкове захворювання - основний бич помідорів, який вражає їх в теплиці і у відкритому грунті. Грибок довго зберігається в грунті, особливо при недостатньому наявності в ній солей міді. Особливо ...
Фунгіцидні властивості препарату Альбіт - Крім стимуляції росту рослин, Альбіт володіє захисним ефектом, стримуючи розвиток широкого кола збудників основних хвороб сільськогосподарських культур. Альбіт не володіє прямим біоцидним дією, тобто не є отруто...
Пташиний послід - Пташиний послід - повне швидкодіюче добриво, що містить азот, фосфор і калій в легкодоступній для рослин формі. Вміст азоту, фосфору і калію в пташиному посліді різко змінюється в залежності від кілько...
Хвороби цукрової кукурудзи - Кукурудза, як жодна із зернових, зернофуражних культур, схильна численних захворювань, серед яких в Україні повсюдно зустрічаються пліснявіння насіння і паростків, бульбашкова і курна сажки, кореневі і стеблові гн...
Вапнування кислих грунтів - У нашій країні грунти з підвищеною кислотністю (рН нижче 5,5) займають великі площі - понад 60 млн. га, у тому числі близько 50 млн. - га припадає на ріллю. Велика частина кислих грунтів знаходиться в ...
Біопрепарат альбіт для підвищення врожаю і захисту від хвороб ярої пшениці - На ярої пшениці Альбіт випробуваний у 44 польових дослідах в 13 регіонах Росії (Алтайському краї, Бурятії і Туве, Приморському краї, Брянської, Кемеровської, Курганській, Курській, Ленінградській, Липе...
Фітосанітарний моніторинг - Загальні положення Сучасний інтегрований захист рослин передбачає управління популяціями шкідливих організмів у межах конкретних агробіоценозів за допомогою застосування оптимальної для конкретних умов систе...
Агротехнічний метод захисту рослин - Агротехнічний метод - один із основних в екологічно орієнтованих системах захисту рослин у рільництві та овочівництві. Він раціонально поєднує вимоги захисту рослин і охорони навколишнього середовища. Застосування мет...
Фотогалереи
биопро
зерно