Меню

Русский выбор страны
Статьи по темеРослинництво (загальне) → Крапельний полив - універсальна система зрошення
Рослинництво (загальне)

Крапельний полив - універсальна система зрошення

Традиційні системи зрошення (полив по борознах, напуском, дощування та ін) часто призводять до негатівньм наслідків, таких, як значні втрати вологи, заболочування ділянок, засолення грунтів, погіршення їх властивостей, розвиток ерозійних процесів. Ці недоліки відсутні при краплинному зрошенні, яке має майже універсальне призначення і застосовно там, де інші способи поливу використовувати неможливо або неефективно.

крапельний полив на полі Крапельне зрошення в промислових масштабах вперше було застосовано в 50-х роках минулого сторіччя в Ізраїлі. Отримані результати сприяли дуже швидкому поширенню цього способу поливу на всіх континентах. За багаторічними спостереженнями, прибавка врожаю при краплинному зрошенні в порівнянні з дощуванням досягає на плодових породах і виноградниках 20-40%, на овочевих культурах 50 - 80% і більше, при цьому овочі дозрівають на 5-10 днів раніше звичайного терміну. ​​

Системи крапельного зрошення - найбільш прийнятний спосіб зрошення також і з точки зору збереження родючості грунту та екології в цілому.

При правильному графіку поливу немає необхідності в спеціальній дренажній системі. Відсутня "провал" вологи нижче зони корнеобітанія, виключається можливість стикування поверхневих вод з підгрунтові (найчастіше мінералізованими), що в свою чергу запобігає заболочування і засолення ділянок.

Крапельне зрошення абсолютно ущільнює грунт і не сприяє погіршенню її структури, запобігає виникненню анаеробних умов в грунті, усуваючи таким чином виникнення різних грунтових гнилей; дає можливість використовувати ділянки на схилах або зі складним рельєфом без спорудження терас і перенесення грунту, зменшує шкідливий вплив на навколишнє середовище мінеральних добрив і пестицидів.

І зрештою крапельний полив забезпечує більш високу врожайність і більш якісну продукцію при значному скороченні витрати води, добрив, пестицидів, електроенергії, праці, а отже, і коштів.

Плюси крапельного зрошення

• подача води проводиться повільно, з точкового джерела, безпосередньо в коренезаселеному шар культурних рослин, при цьому зрошувані культури засвоюють до 95% води, що поступає;

• полив можна виробляти 24 год на добу, незалежно від зовнішніх умов [вітер та випаровування), що дає можливість забезпечити рослини вологою в потрібний час і в потрібній кількості;

• є можливість забезпечити подачу добрив з поливною водою безпосередньо до кореневої системи рослин, оптимізувати поживний режим рослин з урахуванням їх потреби в різних елементах живлення в різні фази росту і розвитку, при цьому кількість добрив скоротити приблизно на 50% ;

• коренева система рослин розвивається краще за рахунок інтенсивного поглинання поживних речовин і хорошої аерації грунту навколо коренів;

• при поливі залишаються сухими листя та інші надземні вегетативні органи, що створює сприятливі фітосанітарні умови і зменшує ймовірність поширення хвороб;

• як показали дослідження, проведені в останні роки, внесення препаратів системної дії з поливної водою - ефективний спосіб боротьби з грунтовими, листогризучих, сисних шкідників і багатьма хворобами сільськогосподарських культур; препарати та засоби захисту не змиваються з рослин , як це відбувається при дощуванні;

• крапельний полив, завдяки локальному внесенню води й добрив, запобігає поширенню бур'янів і лімітує їх розвиток в міжряддях;

• заходи щодо догляду за рослинами та збирання врожаю можна проводити в будь-який час - до, після або під час поливу.

Все, що вам знадобиться

Джерело водопостачання. Це може бути: ємність, піднята на висоту більше 3 м; колодязь або свердловина; водопровід - на ваш вибір. Ні в якому разі не можна використовувати воду з відкритих водойм! Водорості, які там мешкають, моментально поселяться в системі поливу і заблокують крапельниці. У промисловому овочівництві, де забір води для поливу здійснюється з каналів, використовуються піщано-гравійні фільтри, вартість яких приблизно дорівнює вартості буріння пари 20-метрових свердловин.

Стрічка для крапельного поливу. Вона являє собою тонкостінну трубку, яка при наповненні водою набуває звичну круглу форму. Всередині цієї трубки з однаковим інтервалом інтегровані крапельниці, які за одиницю часу випускають назовні однакову кількість води, що забезпечує рівномірність поливу. Можна використовували стрічку Aqua-TraXX італійського виробництва (діаметр 16 мм, товщина стінки 200 мк, відстань між крапельницями 15 см для поливу моркви, буряка, огірків і 30 см - для поливу томатів. Кожна крапельниця випускає за одну годину трохи більше 1 л води . При цьому поливається суцільна смуга грунту шириною більше 40 сантиметрів.

Дисковий фільтр. Він продовжить термін служби стрічки, оскільки навіть найчистіша вода з глибокої свердловини містить різні домішки, найбільш шкідливими з яких є гідроокису заліза. Зрозуміло, що всяке сміття засмітить капіляри в крапельницях стрічки і через якийсь час вони (крапельниці) перестануть належним чином працювати. З іншого боку, вартість фільтра порівнянна з сотнею метрів стрічки, тому право вибору - купувати фільтр або міняти стрічку - залишається за вами.

Регулятор тиску. Якщо у водопроводі, до якого ви маєте намір підключити систему поливу, тиск хоча б короткочасно перевищує позначку 100 кПа (1 атм), то обов'язково (!) Потрібно використовувати регулятор, щоб знизити тиск до допустимого рівня.

Труба для розвідного трубопроводу. Щоб забезпечити водою грядки площею 3 сотки, досить ПНД труби діаметром 32 мм. Ви зможете купити її в будь-якому будівельному супермаркеті. Будьте уважні - не купуйте трубу з переробленого поліетилену, вона не витримає нагріву на літньому сонці, деформується і в місцях приєднання стрічки обов'язково буде протікати.

Штуцера (фітинги, стартконнектори) для приєднання стрічки до розвідному трубопроводу. Фітинг - пластмасова трубка з гумовим ущільнювачем з одного боку (для кріплення до розвідних трубопроводів) і різьбленням з гайкою - з іншого боку (для затиску стрічки). Фітинги бувають з краниками і без них. Фітинги з краниками використовують для забезпечення поливу рослин, які вимагають різної кількості вологи. З їх допомогою можна керувати часом поливу різних культур.

Крани, з'єднувачі, колінця, заглушки, хомути, ущільнювачі і всяка інша периферія застосовується для зручності при монтажі та використанні систем поливу.

Створення системи крапельного поливу

Знаючи, з чого складається система крапельного поливу, можна приступати до роботи. Створення системи крапельного зрошення можна умовно розділити на кілька етапів: проектування (розрахунок споживання води і кількості комплектуючих), монтаж (підключення стрічок до розвідних трубопроводів, а самого трубопроводу до вододжерела), закриття вільних країв стрічок, запуск (випробування) системи поливу.

На етапі проектування потрібно виходити з геометрії ділянки та можливостей джерела води. Все інше легко регулюється і підлаштовується під ці обмеження.

Спочатку потрібно нанести на папір схему грядок і відзначити бажані зони поливу із зазначенням добових обсягів споживання води кожною зоною. Для пояснення наведу приклад.

Припустимо, на грядці розміром 20x10 м ми плануємо висадити томати, огірки, капусту, а для забезпечення поливу використовувати систему крапельного зрошення, умовно поділену на три підсистеми.

1. Підсистема "томати" забезпечує полив: 100 рослин томатів (2 подвійних ряду довжиною 10 м). Виділимо кожній рослині 1,5 л води на добу. Для поливу використовуємо два 10-метрових відрізка стрічки з 30-сантиметровим відстанню між крапельницями, Нормативний витрата кожної крапельниці 1,14 лгод. Таким чином, підсистема "томати" повинна буде працювати 1 год 20 хв (1,5 л: 1,14 лгод), витрачаючи за годину 76 л води (2x10: 0,3 x1, 14).

2. Підсистема "огірки" забезпечує полив: 4 десятиметрових ряду огірків. Припустимо, відстань між рослинами становить 20 см. Кожній рослині запропонуємо 2 л води на добу. Використовуємо таку ж стрічку, але з відстанню між крапельницями 20 см. Порада: висаджуйте розсаду або висівають насіння після розстиланням стрічки. Отримуємо витрата води підсистемою "огірки" - 228 лгод (4x10: 0,2 x1, 14). Час роботи підсистеми - 1 год 45 хв на добу.

3. Підсистема "капуста": 6 десятиметрових рядів капусти. Відстань між рослинами - 40 см. Кожній рослині запропонуємо 2,5 л води на добу. Використовуємо стрічку з відстанню між крапельницями 40 см. Отримуємо витрата води підсистемою "капуста" - 171 лгод (6x10: 0,4 x1, 14). Час роботи підсистеми - 2 год 10 хв на добу.

Таким чином, при одночасному поливі трьох підсистем буде потрібно подати 475 лгод.

Саме час дізнатися продуктивність джерела водопостачання. Перевіряємо, за скільки секунд наповнюється 10-літрове відро і 3600 ділимо на отримане число. Отримуємо продуктивність, в лгод. Заспокоїлися - нашої грядці води вистачає. Ще потрібно перевірити тиск у точці підключення системи поливу до джерела водопостачання. Якщо ця величина перевищує 1 атм, обов'язково використаємо регулятор.

Тепер малюємо розвідний трубопровід. Він повинен бути по можливості прямолінійним і на підході до грядок мати регулятор (якщо необхідно), фільтр і кран. Відповідно до проекту купуємо необхідні комплектуючі і приступаємо до складання.

Приєднання стрічок крапельного поливу до магістрального (розвідному) трубопроводу. Як не дивно, на цьому етапі найважчим виявилося купити свердло діаметром 14,5 мм. Такі є, але довелося пошукати. Можна також обточити фрезу діаметром 15 мм, її купити простіше.

Спочатку необхідно поставити мітки в місцях приєднання стрічки - всі вони повинні лежати в одній площині (стрічку не можна перегинати ні в горизонтальній, ні у вертикальній площинах). Деякі виробники на трубах малюють 4 поздовжні паралельні лінії. Перед просвердлюванням трубу доведеться жорстко зафіксувати. Для цього можна використовувати лещата і штатив для дрелі.916.jpg Можна звернутися до когось за допомогою: одна людина міцно тримає трубу, другий плавно і рівномірно опускає дриль. У результаті повинно вийти кругле 917.jpgотверстіе діаметром 14,5 мм.

Далі вже не складно: вставити в отвори кільця ущільнювачів (загостреним краєм всередину) і впрессована фітинги. Ні в якому разі не варто пробувати спочатку надіти кільце на штуцер, а потім вставляти це в отвір - не вставиться. Потім трубу з фітингами розкласти на грядці перпендикулярно рядах овочів і зафіксувати за допомогою скоб - все фітинги повинні опинитися в одній горизонтальній площині. Зафіксувати стрічки на різьбі штуцерів за допомогою гайок.

Відповідно до проекту потрібно приєднати розводящу трубу до водопроводу, не забувши поставити дисковий фільтр. Вільний край труби заблокувати за допомогою відповідної заглушки. Про всяк випадок раджу прогнати по вашій системі воду під максимально можливим давленіем911.jpg (до блокування стрічок). А раптом всередині виявиться небудь сміття ... Його обов'язково треба вигнати назовні.

Закриття вільних країв стрічок. Насправді виробники комплектуючих для крапельного поливу пропонують також і заглушки для стрічок діаметром 16 мм, але без них дуже легко можна обійтися. Досить відрізати від краю стрічки колечко шириною 1 см, згорнути стрічку два рази, надіти кільце на потрійну стрічку і закріпити за допомогою скотча.

Запуск системи крапельного зрошення

Після того як ви з'єднали всі деталі, зробили промивку і заглушили вільні краї стрічок, прийшов час зробити пробний запуск системи поливу. По черзі відкручуючи крани, спостерігайте, чи рівномірно зволожується грунт поблизу рослин. Непогано було б також перевірити продуктивність крапельниць в кожній підсистемі, наскільки вона відповідає нормативній. За результатами спостережень потрібно скласти графіки поливу різних культур, визначитися, з якою періодичністю і як довго подавати воду на окремі ділянки та до системи в цілому.

В принципі, як бачите, нічого складного в цій справі немає. Просто потрібно набратися терпіння, не поспішаючи все обдумати, спланувати і зібрати. І все. Можете вважати себе просунутим аграрієм, що застосовують інтенсивні технології на своїх сотках.

Роман Любек - За матеріалами журналу «Огородник»Рассказать об этой статье: 
Другие статьи в разделе: Рослинництво (загальне)
Особливості харчування окремих культур - Сільськогосподарські рослини розрізняються загальною величиною споживання елементів живлення на формування врожаю, темпами їх поглинання протягом неоднакового по тривалості періоду вегетації, а також по...
Крапельний полив - універсальна система зрошення - Традиційні системи зрошення (полив по борознах, напуском, дощування та ін) часто призводять до негатівньм наслідків, таких, як значні втрати вологи, заболочування ділянок, засолення грунтів, погіршення їх властив...
Добриво ярової пшениці, ячменю і вівса - Ярова пшениця займає близько -3 / 4 всіх площ зернових. Основні площі обробітку ярої пшениці зосереджені в посушливих східних районах країни - Казахстані, Поволжі, на Уралі , в Західному і Східному Сибіру. Решта...
Розмноження і застосування наранхилла - Зовні наранхилла (Solanum guitoehse, Solanaceaе) являє собою багаторічний трав'янистий кущ з товстим стеблом і величезними темно-зеленим листям з яскравими бузковими прожилками. Листя наранхилла надз...
Думи Сергія Дьякова про мульчуванні - За довгу зиму, прочитав багато наукової літератури, але так нічого і не зрозумів. Як не відкриєш будь-яка праця наших сучасних «академіків», тільки копати і удобрювати. А про те, як у лісі і на лузі в...
Ця цікава шикша - Шикша сибірська, Empetrum sibiricum V. Vassil, (водяника сибірська, вороника, дорога трава, сінявішна трава). Зростає шикша в Сибіру на сфанумових болотах, у вологих ялинових лісах, в соснових борах...
Технологія вирощування кукурудзи - Кукурудза найкраще росте після озимих, зернобобових, цукрових і кормових буряків, гречки, картоплі. Кукурудза не належить до культур, дуже вибагливим до попередників, її можна вирощувати як монокульту...
Збирання врожаю - Кожна овочева культура має багато особливих вимог до збирання врожаю, що дозволяє підвищити ефективність роботи всіх ланок логістичних ланцюжків. Нижче ми навидемо деякі основні вимоги щодо збирання овочеви...
Напрямки і методи селекції ячменю - Ячмінь в Україні, як і в інших державах СНД та Західної Європи, завжди був провідною зернофуражною культурою. Це зумовлено тим, що зерно ячменю найбільш збалансоване за амінокислотним складом і наближаєт...
Фотогалереи
биопро
зерно